Tokio


Londyn ::::: Tokio ::::: Madryt :::::

Jest to stolica i największe miasto Japonii, położone na największej japońskiej wyspie Honsiu, nad Oceanem Spokojnym. Obszar miasta stanowi najgęściej zaludniony obszar na świecie. Wraz z Jokohamą i innymi miastami nad Zatoką Tokijską tworzy aglomerację zamieszkiwaną przez ponad 30 mln mieszkańców.


Tokyo Skytree

Wieża telewizyjna i widokowa w tokijskiej dzielnicy Sumida w Japonii. W 2010 roku została najwyższą budowlą w Tokio, a w marcu 2011 roku, po osiągnięciu swojej docelowej wysokości 634 metrów, stała się najwyższą wieżą na świecie, przewyższając Canton Tower oraz drugą najwyższą budowlą na świecie po Burdż Chalifa.


Sensō-ji

Najstarsza świątynia buddyjska w Tokio, położona w dzielnicy Taitō, ważne centrum kultu poświęcone bogini miłosierdzia, współczucia i życzliwości Kannon. Bierze ona na siebie cierpienie i pomaga odzyskać siły utracone w walce. Świątynia jest jedną z głównych atrakcji turystycznych stolicy Japonii, przyciąga co roku ok. 30 mln odwiedzających. Jest to najczęściej odwiedzana przez turystów świątynia w Tokio, jeśli nie w całej Japonii. I chociaż z tego względu odwiedziny w niej mogą okazać się nieco uciążliwe, bo przez teren świątyni codziennie przelewają się ogromne tłumy ludzi (chociaż gdzie w Tokio nie przelewają się tłumy ludzi?!), to mimo wszystko warto się tam wybrać. Jest to sztandarowy przykład japońskiej buddyjskiej architektury sakralnej. Przykład wymuskany i – chociaż jest to najstarsza świątynia w Tokio – lśniący od nieustannie odświeżanej czerwonej farby. Przykład z pogranicza piękna i kiczu, bo Sensō-ji, to taka trochę japońska Częstochowa. Ale warto ją odwiedzić, choćby po to, by móc ją później porównać z mniej ozdobnymi (aczkolwiek robiącymi ogromne wrażenie) świątyniami Kioto, Nary, Osaki, czy mniejszymi świątyniami gdzieś na prowincji.


Shibuya

Shibuya to największa dzielnica Tokio, która jest główną wizytówką miasta. Zamieszkała przez około 200 tysięcy ludzi. Jest to bardzo rozrywkowa dzielnica, przypominająca amerykański Time Square. Znajdziemy tutaj dużą ilość barów karaoke, restauracji sushi oraz usług o zabarwieniu erotycznym. Jej centralnym punktem jest największe i najbardziej zatłoczone skrzyżowanie świata, po którym w godzinach szczytu przechodzi w każdym kierunku nawet 2,5 tysiąca osób. Najlepszym punktem obserwacyjnym skrzyżowania jest pobliski Starbucks – z którego wnętrza na pierwszym piętrze – możemy podziwiać magię skrzyżowania w pełnej okazałości. Znajduje się też w jej okolicy pomnik psa Hachiko – według legendy odprowadzał on codziennie swojego pana na pociąg, czekając aż wróci. Niestety któregoś dnia pan zmarł, a pies przez kolejnych 11 lat przychodził i czekał dalej na swojego pana.


Pałac Cesarski

W samym środku stolicy Japonii mieści się Pałac Cesarski, stojący na miejscu wcześniejszego zamku Edo. Wystarczy krótki spacer od stacji Tokio, by oczom przyjezdnych ukazały się wody fosy mieniące się zielenią, kamienne umocnienia i mostki. Wokół siedziby cesarskiej rozstawione są budynki Parlamentu, sądu, głównej siedziby policji, a także liczne banki i centra biznesu. Obecnie na obszarze dawnego zamku Edo można wyróżnić niedostępne dla zwiedzających rezydencje cesarskie w Ogrodach Fukiage, gdzie znajdują się również trzy główne świątynie cesarskie określane jako Kyuchu sanden, Pałac Cesarski w części zachodniej zwanej Nishino maru, Kokyo gaien (Zewnętrzne Ogrody Cesarskie), Higashi Gyoen (Ogrody Wschodnie), które obejmują donżon Honmaru, zewnętrzną cytadelę (Ninomaru) i umocnienia Sannomaru oraz park Kitanomaru w części północnej.


Tokio w Wikipedii